Історія (від дав.-гр. ἱστορία, «оповідь», «переказ про відоме, досліджене минуле») - наука, яка вивчає минуле людства, покладаючись при цьому на письмові та матеріальні свідчення минулих подій.
Історія України - історія земель сучасної України, українського народу та інших національностей, що проживають на території України, від доісторичних часів до сьогодення.
Хронологія (від грец. Χρόνος - час; λόγος - вчення): допоміжна історична дисципліна, що встановлює дати історичних подій і документів; послідовність історичних подій у часі; перелік будь-яких подій в їх часовій послідовності.
Археологія (грец. αρχαιος - стародавній, λογος - слово) - наука, що вивчає історію людства за матеріальними залишками діяльності людей.
Колонізація - заселення незайманих земель або захоплення чужих територій із подальшим їхнім заселенням.
Кочовики, або кочівники - народ, плем'я, або люди, що кочують; не мають постійного нерухомого житла і переміщуються з одного місця на інше.
Курган, також Могила - високий земляний, рідше кам'яний, насип над стародавнім похованням.
Князь (жіночий рід княги́ня) - титул голови феодальної монархії, або будь-якої іншої політичної системи (удільного князівства), великого посадовця чи вельможі у 8-20 століттях.
Християнство (від грец. Χριστός - «Месія») - один із напрямів єдинобожжя. Поряд з ісламом та буддизмом входить до числа трьох світових релігій.
Мозаїка (фр. mosaïque, італ. mosaico, від лат. musivum, букв. «присвячене музам»; грец. μοΰσα - «муза») - зображення чи візерунок, виконані з кольорових каменів, смальти, керамічних плиток, шпону та інших матеріалів.
Літопис - історико-літературний твір у Русі, пізніше в Україні, Московщині та Білорусі, в якому оповідь велася за роками (хронологія).
Козаки - члени самоврядних чоловічих військових, згодом і територіальних громад, спільнота людей такої самоназви, що з 15 століття фіксуються джерелами у степах Східної Європи, зокрема Подніпров'я, на теренах «Дикого поля» (Великого Лугу, Дніпровського пониззя).